SIGN CAFÉ 3
18–19 września 2025
Uniwersytet Warszawski
Kampus Główny
Budynek dawnej Biblioteki Uniwersyteckiej
ul. Krakowskie Przedmieście, 26/28,
00-927 Warszawa
Zaroszenie do przysyłania abstraktów na konferencję Sign CAFÉ 3
Pracownia Lingwistyki Migowej Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego ma zaszczyt organizować trzecią edycję Warsztatów Kognitywnych i Funkcjonalnych Badań nad Lingwistyką Migową (Workshop on Cognitive and Functional Explorations to Sign Language Linguistics) po Uniwersytecie w Birmingham i Uniwersytecie w Katanii.
Sign CAFÉ 3 odbędzie się w dniach 18–19 września 2025 r. na Uniwersytecie Warszawskim, w budynku dawnej Biblioteki Uniwersyteckiej, gdzie zwykle odbywają się cykl ogólnopolskich konferencji „Badania nad PJM i g/Głuchotą”. Konferencja odbędzie się w formie stacjonarnej.
Warsztaty te zostały założone na Uniwersytecie w Birmingham i mają na celu omawianie podejść do lingwistyki języka migowego w tradycji lingwistyki kognitywnej i funkcjonalnej. W podejściach tych język jest traktowany jako rodzaj działania społecznego w odniesieniu do innych systemów poznawczych. Definicja ta obejmuje szeroki zakres podejść teoretycznych, których wspólną cechą jest znaczenie, jakie przypisują roli komunikacji i poznania w teorii lingwistycznej i opisach struktury języka.
Języki konferencji
Językami oficjalnymi konferencji są International Sign (IS) oraz język angielski, a językiem dodatkowym jest polski język migowy (PJM).
Zgłaszanie abstraktów
Planowane są zarówno wystąpienia (migane/mówione) (20 minut + 10 minut na dyskusję), jak i dwie sesje posterowe. Nie będą prowadzone równoległe sesje wystąpień.
Abstrakty powinny być anonimowe (bez nazwisk autorów w tekście). Anonimowy abstrakt powinien zawierać tytuł oraz informację o formie prezentacji: wystąpienie czy poster. Abstrakty nie powinny być dłuższe niż 500 słów (łącznie z tabelami, przykładami i bibliografią), pisane czcionką 12-punktową, z pojedynczym odstępem między wierszami i marginesami 2,5 cm.
Abstrakty należy wysyłać w formacie PDF poprzez platformę EasyChair: https://easychair.org/conferences?conf=signcaf3.
Dozwolone jest również przesyłanie filmów w IS (maksymalna długość 5 minut). Abstrakty powinny być anonimowe i zamigane przez osobę inną niż autor (autorzy). Film należy nagrać poziomo. Maksymalna długość filmu powinna wynosić 5 minut. Nagrany abstrakt należy przesłać na kanał YouTube (tryb prywatny, widoczny tylko dla tych, którzy mają link) i wklej link do pliku PDF, który powinien zawierać tytuł oraz informację o formie prezentacji: wystąpienie czy poster, a także bibliografię. Na koniec należy przesłać plik PDF na stronę Sign CAFÉ 3 EasyChair.
Prosimy o kontakt z organizatorami Sign CAFÉ 3 w przypadku jakichkolwiek pytań dotyczących nadsyłania abstraktów wideo (e-mail: signcafe3@uw.edu.pl).
Uczestnicy będą mogli zaprezentować co najwyżej jeden referat (jako jedyny lub pierwszy autor) i jeden poster. Nie ma jednak ograniczeń co do liczby referatów współautorskich.
Recenzowanie
Wszystkie abstrakty zostaną poddane recenzji double-blind przez międzynarodowy komitet naukowy.
Komitet naukowy zastrzega sobie prawo do odrzucenia abstraktów i zaakceptowania zgłoszenia na wystąpienie z referatem jako wystąpienie z posterem.
Ważne daty
- Termin wysyłania abstraktów: 31 marca 2025, 23:59 CET
- Informacja o przyjęciu/odrzuceniu: 18 maja 2025
- Rejestracja rozpocznie się 1 czerwca 2025.
Adres mailowy konferencji i adres strony internetowej
Lokalny Komitet Organizacyjny
- Anna Butkiewicz
- Rafał Darasz
- Magdalena Dunaj
- Zuzanna Kiwerska-Sobolewska
- Alicja Klimczewska
- Justyna Kotowicz
- Monika Kozub
- Łukasz Krysa
- Jadwiga Linde-Usiekniewicz
- Sylwia Łozińska
- Marcin Łuczywek
- Piotr Mostowski
- Paweł Rutkowski
- Weronika Szymańska-Gątarek
- Marek Śmietana
- Renata Świderska-Noworyta
- Małgorzata Talipska
- Joanna Wójcicka